Biurka do komputera – czym się kierować przy wyborze?

Szeroki wybór asortymentu w zakresie biurek komputerowych sprawia, że dobranie odpowiedniego modelu może okazać się nie lada wyzwaniem. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę podczas zakupu biurka? 

Ergonomia biurka

Jednym z najważniejszych aspektów podczas doboru biurka zarówno biurowego, jak i gamingowego jest ergonomia. Wielogodzinne sesje przed komputerem sprawiają, że cierpi przede wszystkim nasze ciało, a głównie kręgosłup. Decydując się na zakup konkretnego modelu miejmy na uwadze właśnie zapewnienie jak najwyższego komfortu dla kręgosłupa. Wiele modeli oferuje również regulację wysokości blatu. Możemy wówczas dostosować je do własnych potrzeb. Taki model będzie również świetnym rozwiązaniem, gdy z biurka korzysta kilka osób.

Biurko musi być przede wszystkim na tyle wysokie byśmy mogli bez większego problemu zmieścić pod nim nogi. Istotna jest również jego szerokość, która pozwala nam wygodnie rozmieścić przedramiona. Łokcie muszą koniecznie być oparte o biurko, a nie bezwładnie wisieć w powietrzu. 

biurko do komputera

Biurka do komputera muszą być więc dostosowane pod kątem wymiarów. Istnieje kilka ogólnych zaleceń, które warto brać pod uwagę. Przede wszystkim monitor powinien znajdować się około 50 cm od naszego wzroku. Nogi osoby siedzącej powinny znajdować się pod kątem prostym.

Istotnym elementem, który warto uwzględnić są urządzenia peryferyjne, które chcemy umieścić na biurku. Zmierzenie drukarki czy skanera może być konieczne jeśli chcemy postawić je blacie. 

Jaki materiał wybrać?

Równie ważnym czynnikiem podczas kupna biurka jest materiał z jakiego został wykonany. Produkty wykonane z drewna są ekologiczne, bardzo trwałe, ale przy tym bardzo drogie i ciężkie. Drewno z natury jest bardzo wytrzymałym materiałem, który sprawdzi się przez wiele najbliższych lat. 

Częściej wybieraną opcją jest płyta wiórowa oraz MDF. Cechują się przede wszystkim niską ceną, łatwością w obróbce, a przy tym oferują szereg różnych kolorów. Małe problemy mogą być z wytrzymałością takiego biurka. Należy uważać na wilgoć oraz różnego rodzaju uszkodzenia. Powierzchnia może łatwo pęknąć lub napuchnąć. 

Ciekawym rozwiązaniem, które ma przede wszystkim walory wizualne jest biurko szklane. Mimo, że pięknie wygląda jest bardzo kruche i łatwe na uszkodzenie. Niezbędne jest również ciągłe dbanie o nie. Pozostające odciski palców czy zadrapania muszą być regularnie usuwane z powierzchni.

Liczba szuflad

Biurka komputerowe dla większości służą także jako schowki różnych przedmiotów i niezbędnych rzeczy. Brak odpowiedniej dla nas ilości półek sprawi, że niezbędne będzie dokupienie drugiej szafki. Warto więc zwrócić uwagę na ten element. Biurka muszą być wyposażone na pewno w półkę na wysuwaną klawiaturę oraz półeczkę na dole dla jednostki komputerowej. Przy biurku znajdziemy także od 2 do 5 schowków. 

Podsumowanie

Podsumowując, zakup odpowiedniego biurka komputerowego jest niezwykle istotny pod kątem wygody użytkowania komputera. Wiele godzin siedzenia przy biurku sprawia, że musi być ono ergonomiczne zapewniając wygodę i swobodę ruchów. Biurko musi mieć prawidłowo dobraną wysokość oraz szerokość. Istotna jest również ilość dostępnych schowków i półeczek do przechowywania różnej maści potrzebnych przedmiotów.

Zakup biurka do komputera to koszt zaczynający się od około 200-300 złotych, a kończąc się nawet na kilku tysiącach. Wiele zależne jest od całkowitej jakości wykonania, jednak nie warto oszczędzać na tym elemencie biorąc pod uwagę, że przy biurku spędzamy naprawdę mnóstwo godzin każdego dnia.